Informace o nás

Pěvecký sbor Gymnázia v Kolíně vznikl ve školním roce 1975/76 pod taktovkou Mgr. Magdy Lesákové. Původně šlo o sbor dívčí, ten takto působil do roku 1991, kdy se k tělesu přidali chlapci a vznikl tak Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Kolín. Sbor vystupoval na mnohých akcích školy a města (každoroční koncerty ve spolupráci s Kolínskou filharmoniíí, s pěveckým sborem Continuo, samostatné vánoční koncerty pro Gymnázium v Kolíně, účast na festivalu Kmochův Kolín, samostatné koncerty sboru apod.) a zároveň úspěšně reprezentoval na mnoha soutěžích (např. v roce 1999 umístění ve zlatém pásmu v soutěži Gymnasia Cantat, v roce 2001 1. místo v soutěži Gymnasia Cantat, v roce 2003 stříbrné pásmo v soutěži Gymnasia Cantat). Veškolním roce 2011/2012 pak nastala jediná půlroční přestávka z důvodu změny vedení, kdy sbor převzala Mgr. Eliška Šeráková.

Smíšený pěvecký sbor neměl a nemá pevně daný počet členů, závěrem školního roku odchází maturanti a v září jsou doplňovány nové síly. V současnosti se počet členů pohybuje kolem padesáti. Někteří absolventi se stali členy jiných uměleckých uskupení, jiní vstoupili na dráhu sólových zpěváků. Repertoár sboru není nikterak úzce vymezen, naopak se zvoleným širokým záběrem snaží svým členům a zároveň i posluchačům přiblížit a ukázat hudbu v plné šíři jejích projevů. V současnosti jsou tak na programu skladby z okruhu klasické hudby, hudby lidové, díla od současných skladatelů, kteří píší úpravy pro smíšené sbory, skladby z okruhu nonartificiálního i několik písní s vlastními aranžemi. Věrnou korepetitorkou sboru je od školního roku 2011/2012 Mgr. Jana Svobodová, klavíristka a pedagožka Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně.

 

Vedoucí sboru:

Eliška Šeráková

Sama byla jako studentka členkou sboru pod vedením paní Lesákové. Působila ve fakultním sboru, studuje operní zpěv a hlavně má spoustu energie :)

Členové sboru

2014/2015

Soprán: Aneta Mertová, Anna Králová, Nikola Suchová, Nikola Svobodová, Viktorie Balážová, Dana Marková, Kateřina Endrlová, Ksenia Kovaleva, Eva Káninská, Petra Bartošová, Klára Němcová, Magdaléna Bartošová, Pavlína Vydrařová, Pavlína...

Hudební doprovod

Jana Svobodová - Klavír - naše největší opora, které patří neustávající díky
harmonika – Martin Volenec
klarinet – Lukáš Bořek
viola – Josef Hůla
kytara – Jan Darebný, Jan Strnad
kontrabas – Jan Čech
cajon, perkuse – Jan Dvořák, Jan Darebný

Sponzoři sboru

                      

Chcete nás podpořít?

Dále přispěli: Blanka Kánínská, Dagmar Ledvinová, R. Mortinek (London), Martin Šebesta, Helena Janurová, Petra Kolínová, Soňa Hladíková, Lída Martová, Helena Vrbová, Marie Holoubková, Eva Králová, p. Kašpar, Lenka Fejtová, Tomáš Florián, Věra Svobodová, Martina Dostálová, Tereza Glanzová, Eva Feiglová, Pavel Benk...